«Πόσο χρόνο χρειάζεστε για να συγγράψετε ένα λογοτεχνικό βιβλίο;», «Έχετε αποφασίσει εξαρχής ποιο θα είναι το τέλος της υπόθεσης;», «Ποια η πηγή έμπνευσής σας;», «Ποια διαδικασία ακολουθείτε κατά τη λογοτεχνική παραγωγή;». Αυτά και πολλά ακόμη ερωτήματα έθεσαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Μπελλενείου Γυμνασίου την Πέμπτη, 25/4/2024, στον συγγραφέα Στέφανο Δάνδολο κατά τη διάρκεια μιας πολύ ενδιαφέρουσας διαδικτυακής συνάντησης. Ο πολυβραβευμένος συγγραφέας μας μίλησε για τη συγγραφική του διαδρομή από το 1996- οπότε έκανε την πρώτη του εμφάνιση στη λογοτεχνία- έως σήμερα. Αναφέρθηκε στη μεταφορά έργων του στο θέατρο και την τηλεόραση, σε βιβλία δικά του αλλά και ομότεχνών του που ξεχωρίζει και στο πρόσφατα εκδοθέν μυθιστόρημά του για το οποίο δηλώνει χαρακτηριστικά «Ήθελα να θυμίσω στους ΄Ελληνες τη μαύρη εκείνη περίοδο από την Απελευθέρωση μέχρι και τα Δεκεμβριανά και ταυτόχρονα να αφηγηθώ μια ιστορία για το πώς οι άνθρωποι γίνονται από μόνοι τους πατρίδες. ΄Ηθελα να μιλήσω για το καλό ενάντια στο κακό, για την αγάπη ενάντια στο μίσος, για την αφοσίωση ενάντια στη λήθη».

Διδάσκοντες και διδασκόμενους μας καθήλωσε η ευγένεια και η αμεσότητα του συγγραφέα. Με λόγο διαυγή και ανεπιτήδευτο, παραστατικό και ουσιαστικό διατήρησε αδιάπτωτο το ενδιαφέρον μας καθ΄ όλη τη διάρκεια της συζήτησης, ενώ ερωτηθείς από μαθητή «Γιατί εμείς οι έφηβοι να διαβάζουμε σήμερα λογοτεχνικά βιβλία;» αποκρίθηκε χαρακτηριστικά «Γιατί το διάβασμα, όταν αποδεσμεύεται από τον καταναγκασμό του πρέπει, μετουσιώνεται σε απόλαυση, πηγή γνώσης και χαράς». Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Στέφανο Δάνδολο που ανταποκρίθηκε στην πρόσκλησή μας και ευελπιστούμε σε μελλοντική –ιδανικά δια ζώσης – συνάντησή μας, καθώς δράσεις όπως αυτή συνεισφέρουν σ’ αυτό που η εκπαίδευση οφείλει να προάγει, τη φιλαναγνωσία, την αισθητική καλλιέργεια και τη λογοτεχνική απόλαυση.